Kürşad Aydın

Front End Developer

XD to CSS

Figma to CSS

SEO - SEM

Kürşad Aydın

Front End Developer

XD to CSS

Figma to CSS

SEO - SEM

Blog

Müşteri İlişkileri

Ağustos 22, 2021 Kişisel Makaleler
Müşteri İlişkileri

Merhaba, bu yazımda sizler ile müşteri memnuniyetini sağlayacak ve sizin de memnun olacağınız birkaç unsura değineceğim.

Öncelikle;

GÜVEN:  Müşterinize güven sağlamanız lazım bu güven meselesi hemen olmayacağı için sözleriniz ile müşterinizi etkilemeniz gerekecek.

Örneğin, bir dondurma sitesi yaptıracak kurumsal firmanın işini alacaksınız ne yaparsınız?

-“Güler yüz, Müşterinin anlayacağı dil ve biçimde Bilgi verme, Maddi konularda tolerans gösterme”.

Yukarıdaki temel etkenler olduğu zaman müşterinizin size ısınma süresi daha da kısalacak. Özellikle kurumsal bir firmanın sitesini yaparken müşterinizi maddi konuda onu iyi hissettirecek Mevlalar söylemelisiniz.

PARAMüşterilerinize maddi konularda çok büyük rakamlar söylerken lütfen kendinizi onun yerine koyunuz. Ekmek parası kazanmak kolay değil ama çok uçuk rakamlar söylemeyin. Ayrıca piyasayı da takip ediniz. Para hususu güvenden sonra gelen en önemli unsurdur. İki tarafında anlaşacağı fiyatlar belirlemek her zaman iki tarafı da gülümsetir. J

ZAMANMüşterilerinize zaman konusunda hızlılık göstermeniz onları size daha çok çekecektir.

Örneğin, “Sitenizi x zaman içerisinde bitirebilirim” derken kesinlik ister müşteriniz ama siz kesinlik belirtemezsiniz çünkü sorunlar oluşabilir buda sizi zor duruma sokabilir ve birçok müşteri kaybetmenize neden olabilir Güven maddesi zaten yanmış olur.

Lütfen müşterilerinize zaman konusunda kesinlik belirtmeden bir gün deyiniz. Ayrıca işinizi yaparken hızlı olunuz bu size zaman kazandırırken müşteriniz ile olan ilişkinize de Güven kazandırır.

Not:

Lütfen her iş başında Sözleşme yapınız. Benim birkaç kere başıma gelen sorunlar ve anlaşmazlıklar oldu işinize uygun bir sözleşme hazırlayıp veya avukata hazırlatıp müşterileriniz ile aranızda imzalar atarak bu tür sorunlardan kaçınabilirsiniz.

Sütten ağzım yandığı için yoğurdu üfleyerek yer oldum siz lütfen dikkat ediniz.

Saygı ve Sevgi ile kalın…

Taggs: