Kürşad Aydın

Front End Developer

XD to CSS

Figma to CSS

SEO - SEM

Kürşad Aydın

Front End Developer

XD to CSS

Figma to CSS

SEO - SEM

Blog

Bilişim’de Kariyer

Ağustos 22, 2021 Kişisel Makaleler
Bilişim’de Kariyer

Öğrencilerin hepsinde bir tek düşünce bulunmaktadır oda üniversiteden sonra ben işe direk girerim düşüncesi yanlış bir düşünce ve bu düşünce ile ilerlemeleri apayrı bir yanlışlıktır.

Bilişimde ise durum şundan ibaret ben yukarıda bilişim dışı konuştum aslen aynı düşünceler var herkeste ama bilişimde kariyerini kendin belirlersin.

Ne demek şimdi;

-Öğrenciye ne lisede(meslek) nede üniversitede bir bilgi tam olarak öğretilmez birden çok bilgi öğretilme çabasında olunur ve öğrencinin tek bir yönde çalışması sağlanır.

-Temelleri atan öğrenciler birçok proje geliştirir kendi çaplarında ve uzman olma düşüncesine kapılırlar.

-Bu düşünceye kapılan öğrenci üniversite veya lise derslerini sallamaya artık tabir-i ricaysa kendi bilgisinden başka bilgi öğretilen dersleri takmaz ve dinlemez hale gelir.

Peki ya sonra;

-Notlar kötü gelmeye başlar moral sıfıra iner ama bir fikir vardır o bilişim öğrencisinde o nedir bilir misiniz?
Proje geliştirme yazılım oluşturma fikri hep bir gelişmişlik vardır o öğrencilerde [ASLA BİLİŞİMCİLERİ YÜKSEKTE TUTMUYORUM YANLIŞ ANLAŞILMASIN] .

İşte bu sebepten dolayı bilişimciler için üniversite belgesi pek gerekli belge değil yani gereklide bilişimde kendini geliştirmediğin sürece bir yer edinemezsiniz o belgeniz 4 senelik mühendislik belgesi olsa bile.

-“Torpilim var 4 senelik belgemi aldım mı işe girer yan gelir yatar paramı alırım” diyen bir mühendislik öğrencisinin ülkeye ve çalıştığı kuruma-şirkete pek bir faydasının olacağı söylenemez.

Birçok firmanın eleman alırken belgeden ziyade aldığı elemanın bilgisine tecrübesine bakar devlet kurumlarında al belgeyi al kpss’den 85-90’ı sonra yerleş ne bilgi var ne tecrübe sorulmaz bile.

Ülkenin geleceğinde bilişimin yeri çok büyük ondan diyorum ki alınan belgelerin hakkını verin mühendis öğrencileri  .

Bilişimde Kariyer yapmak isterseniz sadece kendinizi geliştirmeniz yeterlidir. Nedeninin yukarıda çok bariz bir şekilde anlattığımı sanıyorum başka türlüde nasıl anlatılır bilmiyorum.

Ama şöyle bir gerçek var ki elinizde 4 senelik bir diploma beyninizde birçok senelik bilgi ve tecrübe var ise maaş oranınız o kadar iyi ve o kadar kaliteli olur.

Çünkü özellerde mezun olduğun aşama liseden az veya ne lisesi ön lisans(2 senelik MYO)’dan az ise size maaş da o kadar az geliyor arkadaşlar.

Size bu yazımda yine bıkkınlık vermek istemem lakin fikirlerim ve düşüncelerim bunlardır. Diğer makalelerimde görüşmek üzere hoşça kalın arkadaşlar.

Front End Developer – Kürşad AYDIN

Taggs: